دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس؛ معرفی ۸ دمنوش تاثیرگذار و ضد اضطراب

دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس، یکی از موثرین، ساده‌ترین و سالم‌ترین گزینه‌های موجود است. می‌دانیم که استرس می‌تواند روی رفتار یا عملکرد بدن، تأثیر بگذارد؛ برخی نیز معتقدند که استرس می‌تواند روی اندام و زیبایی صورت نیز اثرگذار باشد. گیاهچی در این مقاله با هدف بررسی راهکاری اثربخش، به موضوع دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس می‌پردازد؛ معرفی ۸ دمنوش تاثیرگذار و ضد اضطراب که می‌تواند مثمرثمر واقع شود.
دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس

دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس، یکی از موثرین، ساده‌ترین و سالم‌ترین گزینه‌های موجود است. می‌دانیم که استرس می‌تواند روی رفتار یا عملکرد بدن، تأثیر بگذارد؛ برخی نیز معتقدند که استرس می‌تواند روی اندام و زیبایی صورت نیز اثرگذار باشد.

برای مقابله با فشار روانی روزانه که می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، راه‌های متعددی برای پیشگیری یا کنترل این پدیده عصبی توصیه می‌گردد. از ورزش و پیاده‌روی تا خواب منظم و کنترل افکار مزاحم. در این بین نوشیدن یک فنجان گرم چای گیاهی در اواسط روز یا عصر می‌تواند بسیار مسمر ثمر و آرامش بخش باشد.

بعضی شواهد نشان می‌دهد که برخی از دمنوش های گیاهی دارای خواصی هستند که می‌توانند استرس افراد را کنترل یا میزان آن را به طور قابل توجهی کاهش دهد. گیاهچی در این مقاله با هدف بررسی راهکاری اثربخش، به موضوع دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس می‌پردازد؛ معرفی ۸ دمنوش تاثیرگذار و ضد اضطراب که می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

چای زیرفون یا Linden

چای زیرفون یکی از انواع دمنوش‌های گیاهی‌ برای رفع استرس است که از گذشته در طب سنتی برای تسکین روانی از آن بهره می‌برده‌اند. زیرفون که با لیندر هم شناخه می‌شود به کاهش اضطراب کمک می‌کند. مصرف چای زیرفون به صورت دمنوش می‌تواند باعث آرامش شما شود و احتمالاً می‌تواند اثرات مثبتی بر روی بی‌خوابی داشته باشد.

دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس

اگرچه تحقیقات زیادی در مورد مزایای بالقوه چای زیرفون یا لیندن و پایداری اثرات آن بر روی سلامت  بدن انسان وجود ندارد، اما یک مطالعه مقدماتی که در مجله Ethnopharmacology منتشر شده نشان داد که این گیاه دارویی می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

برای کنترل یا کمک به مقابله با اضطراب و بی خوابی، گیاهانی مانند سنبل الطیب و رازک ممکن است مفید باشند. نوشیدن انواع دمنوش‌های آرامبخش مانند بابونه، استنشاق رایحه اسانس اسطوخودوس یا تمرین مداوم و مستمر روش‌های تمرکزی و فیزیکی مثل مدیتیشن نیز می‌تواند به شما در خواب راحت کمک کند.


بیشتر بدانید: معرفی ۵ دمنوش‌ گیاهی برای تسکین دردهای ناشی از پریود


چای سبز

یافته‌ها نشان می‌هد که چای سبز  حاوی آمینو اسیدی‌ست که باعث آرامش می‌شود و به بهبود برخی مشکلات که به سلامت روان آسیب می‌رساند کمک می‌کند. به عنوان مثال بسیاری از افراد برای کاهش اضطراب، مبارزه با افسردگی و کاهش استرس از مکمل های تئانین استفاده می‌کنند.

تاکنون دانشمندان هنوز به طور گسترده اثرات مثبت تانین بر روی سلامتی جسم و روان را تایید نکرده‌اند. با این حال، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد چای سبز به عنوان یک دمنوش‌ گیاهی موثر با داشتن «تئانین» ممکن است به بهبود خلق و خو، تقویت عملکرد مغز و آرامش پاسخ بدن به استرس و محرک‌های بیرونی کمک کند.

چای سبز دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس

بنظر می رسد برای استفاده مستقیم از مکمل‌های تئانین نیاز به تحقیقات بیشتری است. اما به صورت جایگزین می‌توان با نوشیدن چای سبز این امکان را برای بهبود وضعیت سلامت جسم و روان در نظر گرفت. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم چای سبز می‌نوشند ممکن است در برابر فشار خون بالا و کلسترول بالا (دو عامل خطرزا برای بیماری‌های قلبی) و همچنین برخی از انواع سرطان از مقاومت بیشتری برخوردار باشند.


بیشتر بدانید: بهترین گیاهان دارویی برای حفظ سلامتی


چای بابونه یا Chamomile

همانطور که در مقدمه اشاره شد دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس یکی از موثرترین گزینه‌هاست، از این رو، می وانید برای کمک به بهبود خواب عمیق و با کیفیت؛ هشت ساعت خواب مطلوب در روز، از چای بابونه استفاده کنید. در یک مطالعه آزمایشی که در BMC Complementary and Alternative Medicine در سال 2011 منتشر شد، یافته‌ها نشان داد که بابونه بواسطه تاثیر مثبت خود بر سیستم اعصاب شما منجر به بهبود کیفیت و روند خواب در شب خواهد شد که این موضوع بر کارایی افراد در طول روز اثر خواهد داشت.

چای بابونه یا Chamomile

گزارشی از Journal of Health Psychology به شواهد اشاره می‌کند که اختلال خواب شبانه می تواند عاملی باشد برای پرخوری در طول روز و افزایش وزن افراد. علاوه بر نوشیدن چای بابونه، برخی شواهد نشان می‌دهد که بوی بابونه (با استفاده از یک ترکیب آروماتراپی که حاوی روغن خالص بابونه است) ممکن است به خواب راحت‌تر کمک کند.

برای بدست‌اوردن ترکیب این لوسیون و بهره‌مندی از اثرات آرامش بخش بابونه، این روغن را با سایر روغن های آرامبخش (مانند اسطوخودوس) و با روغنی حامل مانند جوجوبا یا بادام شیرین ترکیب کنید. توجه به این نکته ضروری است که این روغن‌های ترکیبی هرگز نباید بلعیده شوند.


بیشتر بدانید: بهترین و موثر‌ترین دمنوش‌های گیاهی برای بهبود خواب شبانه کدامند؟


چای رزماری

چای رزماری به عنوان یک دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی سلامت شما خواهد گذاشت. برای اینکه عملکرد ذهنی مطلوبی داشته باشید و اینکه بتوانید هوشیاری خود را در سطح استانداردی حفظ کنید خود، بسیار مهم است که از نظر جسمی و روانی فعالیت مثبتی داشته باشید، از ورزش، رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا 3  تا ارتقای توانای ذهنی برای کنترل استرس.

چای رزماری

در این بین برخی از داروهای گیاهی مانند گیاه رزماری نیز می‌تواند به کمک کند. برخی شواهد نشان می‌دهد که رزماری با تحریک فعالیت مغز در کنترل خلق و خو، ممکن است به تقویت سلامت مغز کمک کند. در یک مطالعه مقدماتی که در ژورنال Fitoterapia در سال 2013 منتشر شد، دانشمندان کشف کردند که رزماری به بهبود حافظه طولانی مدت در موش صحرایی کمک می‌کند.

اختلال در حافظه. در کنار استفاده روزانه از چای رزماری، مدیتیشن را در نظر بگیرید. یافته‌های حاصل از آزمایشات بالینی منتشر شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که تمرین مدیتیشن ممکن است به کاهش استرس و جلوگیری از آسیب به حافظه کمک کند.

چای سنبل الطیب (علف گربه) یا Catnip

برخی از طرفداران داروهای گیاهی برای کمک به کاهش استرس، از دمنوش سنبل الطیب معروف به علف گربه که از خانواده نعناعیان است استفاده می‌کنند. اینطور که پیداست سنبلالطیب به عنوان گیاهی دارویی که در ابتدای کشف بر روی گربه‌ها تاثیری آرامبخش داشته است، دارای خواص موثری است که می‌تواند به تقویت آرامش در انسان نیز کمک کند.

چای سنبل الطیب(علف گربه) یا Catnip

بسیاری از چای یا دمنوش سنبل الطیب یا علف گربه در قالب دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس، بهبود یا کنترل اضطراب و بی‌خوابی استفاده می‌کنند. البته اهالی علم برای تایید و تصدیق این موضوع به شواهد بیشتری نیاز دارند بنابراین از تایید صد در صدی آن خود داری کرده‌اند. در برخی از تحقیقات نیز گاها شواهد بلعکس نیز بوده ست و آثاری از تحریک کنندگی به چشم می‌خورد.

برای آرام شدن در طول روز  یا کاهش استرس، کافیست چای سنبل الطیب را به همراه بابونه ،گل گاو زبان دم کنید. مطالعات نشان می‌دهد که هر یک از این گیاهان ممکن است به آرامش سیستم عصبی مرکزی و کاهش تنش کمک کنند.


بیشتر بدانید: قهوه گیاهی بدون کافئین؛ فواید و طرز تهیه آن


چای جو دوسر یا Oat Straw

از کاه جو دوسر بعنوان تقویت کننده و عنصری انرژی‌بخش که کاملاً طبیعی‌ست نام برده می‌شود. چای جو دو سر یکی از بهترین عناصر سازنده دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس است. یافته‌ها نشان می‌دهد که گیاه دارویی جو دوسر، مکملی طبیعی برای ارتقای توان بدن است و همچنین می تواند برای بهبود یا کنترل اضطراب، بی خوابی و استرس مزمن تاثیر مستقیمی داشته باشد.

چای جو دوسر یا Oat Straw

اگرچه سابقه طولانی در استفاده از آن به عنوان یک مکمل سنتی برای جلوگیری از افت انرژی و آرامش ذهن وجود دارد، اما کمبود مطالعات علمی در مورد ادعاهای اثرات انرژی زای کاه جو دوسر وجود دارد. با این حال، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که سایر قسمت های گیاه جو دوسر ممکن است به تقویت سلامتی کمک کند.

 به عنوان مثال: سبوس جو دو سر می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند و از سخت شدن رگ‌ها محافظت کند (یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی عروقی).

چای ریشه سنبل الطیب یا Valerian

ریشه سنبل الطیب قرن‌هاست که به عنوان یک داروی گیاهی در طب سنتی برای ایجاد آرامش و خواب بهتر مورد استفاده قرار می گیرد. والرینا آفیسینالیس معمولاً به عنوان سنبل الطیب شناخته می شود ، حاوی تعدادی ترکیبات است که ممکن است در بهبود خواب و کنترل اضطراب نقش داشته باشد. به عنوان مثال ، اسید والرنیک ممکن است با کاهش تجزیه پیام رسان شیمیایی گاما‌آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز، به کاهش اضطراب کمک کند.

چای ریشه سنبل الطیب یا Valerian

چای شیرین بیان یا Licorice

چای شیرین بیان یکی دیگر از گزینه‌های محبوب و ترکیبی اثربخش به عنوان یک دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس محسوب می‌شود. در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است، برخی شواهد نشان می‌دهد که چای شیرین بیان ممکن است فوایدی برای تقویت تسکین استرس و کاهش احساس اضطراب داشته باشد. یک مطالعه در سال 2011 بر روی موش ها نشان داد که برخی از استرس‌ها کاهش یافته است.

چای شیرین بیان یا Licorice

یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که عصاره شیرین بیان ممکن است اثرات داروهای ضد اضطراب را افزایش دهد. اگر از داروهایی برای درمان اضطراب استفاده می کنید، همیشه قبل از مصرف هر داروی دیگر با پزشک خود صحبت کنید یا یک مکمل یا داروی گیاهی را امتحان کنید.


بیشتر بدانید: دمنوش فلوس یا خرنوب هندی؛ از درمان یبوست تا رفع درد مفاصل و نقرس


نکات بیشتر در مورد مبارزه با استرس

برای کمک به بالا بردن سطح انرژی و آرامش خاطر، سعی کنید برنامه خواب خود را مرتب کنید. قند را کاهش داده و فعالیت‌های بدنی سریع را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. علاوه بر این، تنفس در عطر و بوی روغن‌های اساسی مانند لیمو و گریپ فروت می تواند انرژی شما را افزایش دهد. در حالی که تمرین روش‌های کنترل استرس ممکن است با فرسودگی شغلی مبارزه کند.

اگر می‌خواهید از هر نوع مکمل دارویی جایگزین یعنی دمنوش‌ گیاهی برای رفع استرس استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. در پایان، شما می‌توانید برای مطالعه مقالات مرتبط در گیاهچی براحتی از طریق صفحه دمنوش‌ها به مطالب مفید بیشتری دسترسی پیدا کنید.

منبع: very well mind

بهمن فلاحی
من بهمن فلاحی، استراتژیست محتوا و مدیر وبسایت مجله گیاهچی هستم. جریان تولید محتوا برای من از کارگاه‌های داستانویسی آغاز و به دنیای دیجیتال ختم شد.